لمینیت دندان در واقع یک لایه همرنگ دندان در راستای اصلاح فرم دندانی ، اصلاح طرح لبخند و بهبود وضعیت سلامت دندان ها است و به عنوان یکی از متداول ترین رویکردهای درمانی ترمیم زیبایی دندان پزشکی امروزه متقاضیان زیبایی دارد .

لمینیت دندان شامل دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی است . لمینیت دندان سرامیکی موسوم به پرسلن ونیر ، از جنس سرامیک یا چینی است که علاوه بر ظاهر زیبا ثبات رنگی بیشتری دارد و در مقایسه با لمینیت دندان کامپوزیتی از مقاومت بیشتری برخوردار است .

برخلاف تصور عامه براى ساخت لمینیت هاى سرامیکى همیشه نیاز به تراش دندان نیست و در صورت انتخاب صحیح روش درمانى توسط دندانپزشک متخصص تنها آماده سازى مختصرى جهت نشستن لمینیت ها بدون هیچ آسیبى به بافت طبیعى دندان امکان پذیر است .

از آنجایی که عملکرد درست لمینیت نیز در کنار جنبه ی زیبایی آن حائز اهمیت است ، پیوست صحیح و محکم دندان طبیعی و لمینیت سرامیکی ضروری است . میان دندان طبیعی و لمینیت از رزین حساس به نور استفاده می شود تا پس از نصب لمینیت بتوان با تاباندن اشعه ای خاص آن را محکم کرد .

طول عمر لمینیت دندان چقدر است ؟

لمینیت سرامیکی معمولا از دوام ، استحکام و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است . البته این موضوع بدان معنا نیست که دندان لمینیت شده نیاز به مراقبت و رسیدگی نداشته باشد . علیرغم استحکام بالا لمینیت نیز نیاز به مراقبت ، رعایت کامل بهداشت و بررسی دوره ای توسط دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دارد . همچنین لمینیت دندان از مقاومت بسیار بالایی نسبت به رنگ پذیری برخوردار است و رنگ اولیه خود را در سخت ترین شرایط هم حفظ میکند . برای افزایش طول عمر لمینیت ملاحظاتی وجود دارد که باید رعایت کنید از جمله خودداری از شکستن اجسام سخت با دندان

روند جاگذاری لمینیت دندان

روند ساخت لمینیت دندان شامل چند مرحله است :

مرحله ى اول : طى جلسه اى آماده سازی هاى لازم برروى دندان هاى مورد نظر با دقت و ظرافت در حد چند دهم میلیمتر بر روى دندان ها صورت مى گیرد .

مرحله ى دوم : در همین جلسه شامل قالب گیرى از دندانهاى هر دو فک مى باشد ( حتى در صورت انجام لمینیت براى دندان هاى فقط یک فک )

سپس ادامه ى کار به جلسه ى بعد که معمولاً حدود یک هفته طول مى کشد موکول مى شود .

در این بین قالب ها به لابراتوار دندانپزشکى ارسال شده و در لابراتوار لمینیت ها به شکل پوسته هاى نازک سرامیکى ساخته شده و در کوره پخته مى شوند و یا بر روى بلوک هاى سرامیکى تراشیده مى شوند تا لمینیت هاى سرامیکى با شفافیت و براقى و نهایت زیبایى و تشابه با بافت میناى دندانى تهیه شوند .

در جلسه ى دوم ملاقات ، لمینیت ها بر روى دندان ها قرار گرفته و توسط سمان هاى رزینى به سطح دندان با اتصال بسیار قوى چسبانده مى شوند . به طورى که در صورت اجراى صحیح تمام مراحل لمینیت ها کاملاً با دندان یکپارچه شده و هیچ درز و نا هموارى وجود نخواهد داشت و مى توان مانند دندان هاى معمولى براى تمیز کردنشان از نخ دندان استفاده کرد .

بدیهی است در ایجاد طبیعى ترین نما و امانت دارى در برابر سلامت بافت ها ، مهارت و دقت دندانپزشک متخصص و همکارى لابراتوار متبحر و همچنین استفاده ى صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و حایز اهمیت است .

انواع لمینیت دندان : سرامیک ، کامپوزیت ، لومینیرز ، بدون تراش

لمینیت سرامیکی دندان ( روش غیر مستقیم ) :

این لمینیت دندانپزشکی از جنس سرامیک بوده و به آن «پرسلن ونیر نیز گفته می شود . در حقیقت یک پوسته نازک سرامیکی (چینی) ساخته شده در لابراتوار ، به قطر 0.5 میلیمتر است که دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ را دارد و به کمک انواع باندهای رزینی ، روی سطح دندان تراش خورده چسبانده می شود .

لمینیت کامپوزیتی ( روش مستقیم ) :

لمینیت کامپوزیتی مواد همرنگ دندانی هستند که غالبا در مطب ساخته می شود و نهایتا در یک یا دو جلسه ( با توجه به وسعت کار , بد فرمی ها و فواصل باز دندانی و… ) روی دندان چسبانده می شوند . این لمینیت از جنس پلیمر است . به همین خاطر در بسیاری از کشورهای دنیا از این نوع لمینیت به عنوان ترمیم های پلاستیکی یاد می شود .
برای بکار گذاشتن این نوع پوسته نیازی به قالب گرفتن و لابراتور نیست و شاید نیازی هم به تراشیدن دندان نباشد و به صورت مستقیم کامپوزیت را با استفاده از اشعه روی دندان می چسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار بگیرد .

نگهداری و مراقبت از لمینیت دندان

نگهداری از لمینیت دندان بسیار آسان است و مانند دندان طبیعی باید مرتب مسواک شده و از نخ دندان برای تمیز نگه داشتن آنها استفاده شود . دندانپزشک معمولا استفاده از خمیر دندانی را به شما توصیه می کند که حاوی فلوراید باشد و مانع از ساییدگی دندان ها شود.

یک هفته پس از نصب لمینیت ها باید دوباره به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا وی عملکرد لمینیت ها و واکنش دهان به وجود لمینیت ها را بررسی کند . حتی اگر با لمینیت ها مشکلی ندارید باید برای اطمینان از سلامت دهان و دندان خود پس از یک هفته به پزشکتان مراجعه کنید.

در صورتی که عاداتی مانند دندان قروچه یا سایش دندان دارید ، دندان پزشکتان ممکن است به شما محافظ دندانی بدهد تا در هنگام خواب با گاز گرفتن محافظ ، آسیبی به لمینیت های خود وارد نکنید .

همچنین باید برای رسیدگی های بیشتر به طور مداوم به پزشکتان مراجعه کنید زیرا لمینیت های سرامیکی باید با خمیری ویژه که خاصیت ضد سایشی دارد ، صیقل داده شوند . همچنین دندانپزشک تان باید دندان هایتان را در فواصل زمانی کوتاه بررسی کند تا به محض یافتن کوچکترین نشانه ی خرابی در لمینیت ها به آن رسیدگی کند .